Dieta śródziemnomorska - SportPros.pl

SportPros.pl

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska jest tradycyjnym sposobem jedzenia w krajach śródziemnomorskich, takich jak Włochy, Grecja, Hiszpania i Francja. Jest znana z licznych korzyści zdrowotnych i uznawana za jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania się.

Podstawowe zasady diety śródziemnomorskiej obejmują:

 • Duże spożycie świeżych warzyw i owoców, co powinny stanowić podstawę diety. Spożywane codziennie w dużych ilościach zapewniają dostarczenie składników odżywczych, błonnika i przeciwutleniaczy.
 • Zdrowe tłuszcze. Dieta śródziemnomorska promuje spożycie tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, orzechy, nasiona i awokado. Są bogate w kwasy omega-3 i mają korzystny wpływ na serce.
 • Ryby i owoce morza. Dieta śródziemnomorska jest bogata w ryby, takie jak łosoś, tuńczyk, sardynki i śledzie. Ryby dostarczają cennego białka, kwasów omega-3 oraz innych składników odżywczych.
 • Zdrowe źródła białka. Dieta promuje również spożywanie umiarkowanych ilości białka pochodzącego z różnych źródeł, takich jak ryby, drób, jaja, rośliny strączkowe i orzechy.
 • Zboża pełnoziarniste. Produkty pełnoziarniste, takie jak pełnoziarnisty chleb, makaron, kasza i ryż brązowy, są bogate w błonnik, minerały oraz witaminy i  preferowane ponad przetworzonymi zbożami.
 • Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa. Dieta śródziemnomorska zaleca ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, takiego jak wołowina i wieprzowina. Zamiast tego zaleca się spożywanie białego mięsa, takiego jak kurczak i indyk, oraz większe spożycie ryb.
 • Ograniczenie słodyczy i przetworzonej żywności. Sugeruje się ograniczenie spożycia słodyczy, przetworzonej żywności i napojów słodzonych, które mogą być źródłem pustych kalorii i niezdrowych składników.

Dieta śródziemnomorska dotyczy nie tylko jedzenia, ale również stylu życia. Ważne jest spożywanie posiłków w towarzystwie rodziny i przyjaciół, regularne uprawianie aktywności fizycznej oraz picie wody w odpowiednich ilościach. Taki styl życia przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia zidentyfikowanych w licznych badaniach naukowych:

 • Ochrona serca. Badania sugerują, że dieta śródziemnomorska może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (czyli choroby wieńcowej, zawału serca i udaru). Składniki diety, takie jak oliwa z oliwek, ryby bogate w kwasy omega-3 i duża ilość warzyw i owoców, przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz poprawy funkcji naczyń krwionośnych.​
 • Redukcja ryzyka wystąpienia otyłości. Dieta śródziemnomorska może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała i zmniejszeniu ryzyka otyłości. Skoncentrowanie się na świeżych produktach spożywczych, warzywach, owocach, zdrowych tłuszczach i ograniczeniu spożycia przetworzonej żywności przyczynia się do utraty wagi lub utrzymania prawidłowej masy ciała.
 • Poprawa zdrowia mózgu. Badania sugerują, że dieta śródziemnomorska jest korzystna dla zdrowia mózgu i zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera i Parkinsona). Składniki diety, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwutleniacze, witaminy i minerały mogą wpływać na funkcję poznawczą i zdolności poznawcze.
 • Redukcja ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Według naukowców dieta śródziemnomorska pomaga również w zapobieganiu cukrzycy typu 2 i kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Dieta ta charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, czyli stabilnym poziomem glukozy we krwi.
 • Ochrona przed nowotworami. Badania dowodzą, że dieta śródziemnomorska wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów, takich jak rak piersi, rak jelita grubego i rak prostaty. Bogactwo antyoksydantów i przeciwzapalne właściwości składników diety odgrywają niebagatelną rolę w zapobieganiu rozwojowi nowotworów.

Dietę śródziemnomorską zaleca się w każdym wieku i przy różnych potrzebach żywieniowych. Odpowiednio stosowana i połączona z aktywnością fizyczną oraz ograniczeniem używek jest korzystna dla osób z nadwagą, wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca, cukrzycą, a także dla osób zdrowych, które chcą utrzymać dobre zdrowie i zapobiec przewlekłym chorobom.

Warto jednak pamiętać, że każda dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i preferencji żywieniowych. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać spersonalizowane porady dotyczące żywienia.

Zobacz artykuły autora
Dominika Milczuk

Jestem dyplomowanym dietetykiem. Interesuje mnie sport i sposób żywienia sportowców. Uwielbiam gotować i tworzyć nowe przepisy. Jestem również trenerem w jednym z klubów fitness. Tworzę nie tylko przepisy, jadłospisy i plany treningowe, ale razem z koleżankami z działu konstrukcji biorę udział w tworzeniu odzieży wodoochronnnej w AJ GROUP. Pracujemy nad naszymi nowościami od podstaw, aż do momentu, kiedy będą gotowe do sprzedaży. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili
Produkt dodany do listy życzeń.

Obowiązek informacyjny: Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że akceptujesz naszą Politykę prywatności. Więcej informacji na stronie Polityka Prywatności. Ta witryna korzysta z ciasteczek - plików cookies aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.